Неділя, 22.04.2018, 11:43
Реферати безкоштовно
Головна Реєстрація Вхід
Приветствую Вас, Гість · RSS
Форма входа
Меню сайта
Пошук
Оплачена реклама
Наше опитування
Ви ще до нас повернетесь?
Всього відповідей: 4477
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Каталог файлов
Головна » Файли » Реферати » Геологія

Мінеральні води Українських Карпат (реферат)
22.09.2013, 17:57
Скачати реферат

Мінеральні води Українських Карпат (реферат)


Українські Карпати багаті різними видами мінеральних вод, які належать до дуже цінних корисних копалин, їх правильне використання стало таким же важливим народногосподарським завданням, як і експлуатація інших природних багатств.

У Передкарпатті найбільш відомі мінеральні лікувальні води Трускавця і Моршина. Перлиною Прикарпаття називають бальнеологічний курорт Трускавець, розташований в передгір'ї Карпат на 9 км південніше Дрогобича і на 100 км — від Львова, на висоті 400 м над рівнем моря.

На сьогодні тут відкрито 26 мінеральних джерел і свердловин. Основне мінеральне джерело — «Нафтуся». Його вода слабомінералізована, майже прісна за смаком, але містить цінні органічні сполуки, що забезпечує багатогранність її бальнеологічного впливу. За своїми лікувальними властивостями «Нафтуся» відома не лише в Україні, але й далеко за її межами.

У Трускавці є ще цілий ряд інших мінеральних джерел, води яких за своїми фізико-хімічними і лікувальними властивостями дуже різноманітні. «Марія», «Софія», «Барбара», «Емма», «Фердинанд» — так називаються ці джерела, і кожне з них має свої особливості при лікуванні захворювань шлунка, кишечника, нирок, печінки і жовчних шляхів. В околицях Хрускавця в урочищі Помярка є джерело мінеральної води, за хімічним окладом близької до «Нафтусі». Вона розливається в пляшки під назвою «Трускавецька».

Курорт Моршин, як і Трускавець, розташований у Прикарпатті на 15 км південніше Стрия. Проте, за кількістю і різноманітністю мінеральних джерел поступається перед Трускавцем. Моршинські води мають підвищену і високу мінералізацію, до росолів включно. На глибині 25 м мінералізація води становить близько 200 мг/л, а на глибині 40 м досягає 400 мг/л. Сильномінералізована вода, розбавлена прісною, нагадує морську і використовується для ванн. Основне призначення курорту — лікування захворювань шлунка і печінки.

Цінним типом мінаральних вод, які широко використовуються для лікування, є вуглекислі води. На Україні джерела вуглекислих мінеральних вод поширені головним чином на Закарпатті. Тут вони відомі під назвою «буркунів», що пояснюється, очевидно, буркотанням деяких джерел при виході з них води і виділенні з неї вуглекислого газу. На один літр карпатських буркутів припадає до 1—2 л розчиненого вуглекислого газу, який утворюється в надрах землі. В Карпатах розрізняють п'ять різновидностей вуглекислих мінеральних вод, які є аналогами широко відомих мінеральних вод типу кавказьких нарзанів, «Боржомі», «Єсентуки», джульфинського та солоні води типу «Арізи».

Води типу «Боржомі» зосереджені лише в Свалявському районі. Тут три родовища: Лужанське, вуглекисла вода якого використовується для лікування хворих в санаторії «Квітка полонини» і йде на розлив під назвою «Лужанська»; Полянське, вуглекисла вода якого використовується для лікування хворих в санаторіях «Поляна» та «Сонячне Закарпаття», а також розливається в пляшки під назвою «Поляна квасова»; Свалявське, вуглекисла вода якого йде на розлив піїд назвою «Свалява». Також у цьому районі виявлено вуглекислі та термальні води, які використовуються для лікування хворих в санаторії «Карпати». Підвищений вміст у цих водах бору, фтору і заліза визначає іх високі бальнеологічні властивості.

Вуглекислі води типу «Єсентуки» № 4 і № 17 зосереджені в Соймах Міжгірського району, в Квасах Рахівського та в Драгові Хустського району. Соймівське мінеральне родовище відзначається великою місткістю. Дебіт його свердловин становить понад 100 м3 на добу. Його води використовуються з лікувальними цілями в санаторії «Верховина». Великі запаси вуглекислих вод дають можливість знатно розширити тут санаторне будівництво і створити великий завод по їх розливу.

Вуглекислі води Квасовецького родовища використовуються для лікування хворих в санаторії «Гірська Тиса», що причаївся поблизу найвищої вершини карпатського хребта — Говерла.

Драгівське родовище характеризується низькою водністю. Дебіт його свердловин — 15—20 мг на добу. Драгівська вода з 1957 року розливається в пляшки і використовується з лікувальними цілями.

Найбільш поширені вуглекислі гідрокарбонатні кальцієві води. Вони утворюють перший від поверхні горизонт вуглекислих вод. Дуже ціняться в терапії за високий вміст заліза. Проявляються на південній окраїні Міжгірщини.

Особливе місце посідають вуглекислі води, що видобуваються в районі Вигорлат-Гутинської вулканічної гряди. Санаторій «Шаян», що розмістився біля Вишкова Хустського району, з великим ефектом використовує води п'яти місцевих вуглекислих джерел для пиття та лікування шлунково-кишкових захворювань. За хімічним складом води близькі до вод типу «Боржомі», «Єсентуки» і «Нарзан». Привертають увагу вуглекислі води, виявлені останнім часом в Ужгороді. Вони мають невисоку мінералізацію і дуже приємні на смак.

Всі родовища вуглекислих вод в Українських Карпатах залягають на невеликих глибинах (120-150—300 м). Більшість з них не мають верхнього водотривкого шару, що сприяє інтенсивному їх забрудненню. В таких несприятливих умовах знаходяться родовища Свалява, Поляна, Кваси, Шаян, Сойми. З метою охорони вуглекислих вод від забруднення необхідно посилити контроль за правильною розвідкою і експлуатацією родовищ та за своєчасним виділенням зон санітарної охорони.

Крім вуглекислих, на Закарпатті є сірководневі води. Найпопулярнішим на Закарпатті курортом, створеним на базі цих вод, є «Синяк», розташований в глибокій міжігірській долині, схили якої вкриті хвойними і буковими лісами. Працює санаторій цілорічно. Тут лікують захворювання серцево-судинної системи, периферичної нервової системи і опорно-рушійного апарату.

На базі сірководневих вод працює пансіонат «Лумшори», розташований в селі Лумшори Перечинського району серед гірських хребтів на висоті 502 м над рівнем моря. Крім того, на Закарпатті на базі цих вод працює ряд пансіонатів. Це «Купельна вода» в селі Баркасово Мукачівського району. «Чорна вода» на Тячівіщиіні, «Косино» — на Берегівщині та інші.

На сьогодні найкраще вивчені мінеральні родовища південно-західної частини Карпат, де широко використовуються вуглекислі води. Родовища південно-східної частини Карпат (Чернівецька та Івано-Франківська області) недостатньо вивчені. Дані гідрогеологічного обстеження свідчать про можливе використання з лікувальною метою багатьох типів мінеральних вод, зокрема вуглекислих слабомінералізованих поблизу Чернівців: типу «Боржомі» в селі Валя Кузьмина і типу «Березівська» в селі Цецино. Селятинські мінеральні води Путильського району за хімічним окладом наближаються до «Нафтусі» їх можна застосовувати при захворюваннях органів травлення тощо. Основним представником сульфатних вод вважається «Буковина-17» в районі Чернівців, що використовується для лікування органів травлення і периферичної нервової системи. В Заставному є джерела мінеральних вод типу «Есентуки» № 20, До невеликої групи сірководневих вод Буковини типу «Маїцеста» слід віднести мінеральні води в селах Щербинці і Новоялсиці. Згаданими джерелами далеко не вичерпуються багатства мінеральних вод Буковини.

Мінеральні джерела Українських Карпат почали вивчатися окремими вченими на початку XIX століття. Широке їх дослідження почалося в радянський період та в часи незалежної України. Проте, незважаючи на великі досягнення в цій галузі, рівень вивченості лікувальних мінеральних вод ще не відповідає поставленим вимогам. Не для всіх мінеральних вод дана фізико-хімічна характеристика, не встановлені їх запаси, дебіти, режим і зміна хімічного складу залежно від різних факторів, недостатньо досліджені їх цілющі властивості і вплив на організм людини. Вивчення цих питань одночасно з пошуками і розвідуванням нових районів мінеральних вод та визначенням закономірностей їх поширення є невідкладним завданням на майбутнє.

Реферат на тему: Мінеральні води Українських Карпат (реферат)

Схожі реферати:
Категорія: Геологія | Додав: gdomz | Теги: (реферат), карпат, Геологія, ВОДИ, українських, Мінеральні
Переглядів: 3183 | Загрузок: 246 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Copyright MyCorp © 2018
Адміністрація не несе відповідальності за матеріалів розміщені на сайті! Усі матеріали предсталені для ознайомлення! Конструктор сайтів - uCoz | Карта сайта
gdomz.at.ua - готовые домашние задания, Готовые домашние работы. Скачать бесплатно гдз. Решебники. Скачать решебники. Решебники по всем предметам. Скачать бесплатно решебники. Решебники.